امسال دوستداران جشنواره نور آمستردام برای پیدا کردن باجه فروش بلیت این نمایشگاه کار سختی نداشتند. این باجه همچون یک غرفه بیومتریک بزرگ با لامپ‌های LED ساخته شده بود که طراحی و ساخت آن را شرکت هلندی یو‌ان‌استودیو (UNStudio) و شرکت نساجی ام‌دی‌تی-‌تکس (MDT-tex) بر عهده داشته‌اند. این ساختار که غرفه چشم فانوس (Eye_Beacon Pavilion) لقب گرفته، از موجودات دریایی درخشنده الهام گرفته است. این باجه شبیه هیچ‌یک از باجه‌هایی نیست که هواداران پیش از این در جشنواره‌ها تجربه کرده‌اند. این سازه واقعا حیرت‌آور است.

بن ون برکل از مهندسین معمار شرکت یو‌ان‌استودیو به آرک‌دیلی گفته است: «همانند مخلوقات عمق دریا که از درخشندگی خود برای علامت دادن، جذب و اطلاع‌رسانی به دیگر موجودات استفاده می‌کنند، چشم فانوس نیز از توالی رقص نور برای جلب توجه بازدیدکنندگان به عملکرد دوگانه خود به‌عنوان نمایشی از هنر معماری و باجه اطلاعات جشنواره استفاده می‌کند.» وی درباره این طرح می‌گوید: «در رابطه با مفهوم مشرف بودن نسبی غرفه روی رودخانه آمستل باید گفت پیچشی که دو طرف سازه را به یکدیگر متصل می‌کند، تأکیدی است بر نقطه تقاطع بین مسیرهای آبی و زمینی این جشنواره»

این غرفه از دو ساختار مکعب شکل مجزا تشکیل شده است که به وسیله یک سری از سطوح انعطاف‌پذیر به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین این غرفه دارای ۲۵۰ پنل مختلف است که در نوع خود شگفت‌آور هستند. سازه‌ی ام‌دی‌تی‌تکس از ماژول‌های کششی استفاده می‌کند؛ هر یک از این پنل‌ها نه‌تنها قالبی عالی برای نورپردازی لامپ‌های ‌ال‌ای‌دی فراهم می‌کند، بلکه شرایط را برای بازتاب تصاویر سایه‌نما (silhouetted) از آنچه درون ساختار قرار دارد، روی سطح بیرونی مهیا می‌سازد. بعلاوه، رنگ‌ نورپردازی ‌ال‌ای‌دی پیوسته تغییر می‌کند که به‌سرعت ظاهر این ساختار را به‌طور لحظه‌به‌لحظه تغییر می‌دهد. این غرفه‌ها زمانی که از راه دور به آن‌ها نگریسته می‌شود، برای هر کسی منظره‌ای خیره‌کننده به وجود می‌آورند؛ گویی که واقعا در حال درخشیدن هستند.

یو‌ان‌استودیو و ام‌دی‌تی‌تکس غرفه نوآورانه خود را نزدیک بخش غربی در ساحل رودخانه آمستل، درست در نزدیکی پل بلاوبروگ قرار داده‌اند. چنان‌که در بالا اشاره شد، غرفه چشم فانوس نه‌تنها به‌عنوان باجه فروش بلیت جشنواره بلکه به‌عنوان مرکز اطلاعات کاربرد دارد که در تقاطع مسیر کانال رویداد رنگ‌های آب (Water Colors) با تأسیسات جشنواره نور آمستردام واقع شده است. جشنواره نور آمستردام از تاریخ ۱ دسامبر به‌صورت رسمی آغاز می‌شود و تا تاریخ ۲۲ ژانویه در امتداد رودخانه آمستل ادامه دارد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.