انتخاب و طراحی نورپردازی می‌تواند به اندازه انتخاب رنگ و مبلمان برای دکوراسیون مهم باشد. با استفاده خلاقانه از آن می‌توان ویژگی‌های مهم موجود در چیدمان را سایه روشن و برجسته ساخت و بر سبک دکوراسیون تاکید کرد.

نورپردازی به طور کلی به چهار صورت انجام می‌شود: نورپردازی کلی، تاکیدی، کاربردی و دکوراتیو. برای اجرای یک نورپردازی قابل کنترل، راحت و کاربردی، باید استفاده از همه این حالت‌ها به صورت انفرادی یا ترکیبی اولویت‌بندی شوند. این کار بسیار ساده و آسان است، فقط کافیست از خود بپرسید: “به چه چیزی نیاز دارم و چه نوع نورپردازی می‌تواند برای نیاز من مناسب باشد؟”

نورپردازی کلی:

این نوع نورپردازی اصلی‌ترین حالت است که به نورپردازی محیطی نیز معروف است و در حقیقت جایگزین نور طبیعی روز می‌شود. این نوع روشنایی می‌تواند از طریق چراغ‌های سقفی، دیواری، رومیزی و لوسترها و هم‌چنین ترکیبی از سه نوع نورپردازی دیگر به وجود آید.

نورپردازی کاربردی:

نورپردازی کاربردی یعنی تامین نور کافی و مناسب برای انجام هر فعالیتی. فعالیت‌هایی که در هر اتاق انجام می‌دهید را ارزیابی کنید (مطالعه، آشپزی، کار با کامپیوتر و…) و برای هریک از آن‌ها نورپردازی مناسبی را در نظر بگیرید. چراغ‌های رومیزی و آویزهای سقفی، نمونه‌های خوبی برای این نوع نورپردازی هستند.

نورپردازی تاکیدی:

از نامش پیداست که از این نوع نورپردازی برای تاکید بر حضور عنصری مهم و زیبا در دکوراسیون، مانند تابلوهای هنری، مجسمه‌ها و… و نیز برای ایجاد احساسی دراماتیک در فضا استفاده می‌شود. این نوع نورپردازی حتما باید در کنار نورپردازی کلی و برای ارتقاء حال و هوای فضا به کار گرفته شود. نورپردازی شناور، نورهای نقطه‌ای و نورپردازی خطی از انواع مهم این نوع نورپردازی هستند که می‌توانند به ایجاد سایه-روشن در دکوراسیون و جلب نظرها به سوی قسمتی خاص در چیدمان به شما کمک کنند.

نورپردازی دکوراتیو:

در این نوع نورپردازی، ویژگی‌های فیزیکی چراغ‌ها به اندازه نوری که از آن‌ها منتشر می‌شود اهمیت دارد و می‌تواند سبک دکوراسیون را تعریف کند. پس نورپردازی دکوراتیو، بیشتر دارای جنبه دکوراتیو است و به تعیین سبک دکوراسیون کمک می‌کند.

از ترسیم طرح شروع کنید

اگر این شانس را دارید که بتوانید بازسازی خانه خود را از مرحله ترسیم مجدد نقشه شروع کنید، جای نصب کلید و پریزها را نیز تعیین کنید. دقت و توجه زیاد در این مرحله سبب می‌شود که در قسمت‌های مورد نیاز برای نورپردازی، زمینه و تجهیزات لازم را فراهم آورید و دیگر مجبور نباشید برای نورپردازی در قسمت‌های مختلف، از سیم‌های بلند و نازیبا به صورت روکار استفاده کنید و آن‌ها را هر کجای چیدمان خود ببینید.

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که در هتل‌های شیک و مجهز تمام چراغ‌های رومیزی تنها به وسیله یک کلید دیواری روشن می‌شوند؟ این کار ایده‌ای بسیار خوب و آسان است، به‌خصوص اگر کلید روشن کردن آن چراغ‌ها از نوع دیمر باشد. هم‌چنین هرگز از راهنمایی گرفتن از کارشناسان در زمینه الکتریک غافل نشوید.

از نورپردازی به عنوان راه حل مشکلات استفاده کنید:

یک نورپردازی ا

صولی و صحیح می‌تواند حال و هوای فضا را تغییر دهد و یک فضای ساده و خسته کننده را به فضایی با معماری زیبا و دلنشین؛ یا یک فضای سرد و بی‌روح را به فضایی گرم و صمیمی تبدیل کند. فقط کافیست بدانید کجا باید از آن استفاده کنید.

نورپردازی رو به پایین:

نورپردازی رو به پایین مانند آنچه خورشید برای انتشار نور طبیعی انجام می‌دهد، نور را از بالا روی فضا و عناصر موجود در آن می‌تاباند. یک لوستر یا چراغ آویزی نمونه‌ای کلاسیک برای نورپردازی رو به پایین است.

مزیت: اطمینان وجود دارد که نور به تمام قسمت‌های فضا می‌رسد.

عیب: سبب ایجاد سایه‌ای نازیبا روی چهره افراد می‌شود و می‌تواند بسیار تند و شدید باشد.

نورپردازی رو به بالا:

این نوع نور، می‌تواند عناصر خاص موجود در دکوراسیون را که مورد علاقه شما نیز هستند سایه روشن کند و آن‌ها را در دکوراسیون برجسته سازد. برای داشتن این نوع نور، باید چراغ یا منبع نوری را پایین و پشت یک گیاه یا مجسمه یا هر عنصر دیگری که در نظرتان است قرار دهید.

مزیت: برای روشن کردن و تاکید بر حضور هر عنصری که تمایل دارید بسیار مناسب است.

عیب: می‌تواند سایه‌های ناخوشایند روی دیوار بسازد.

دیوارشوی‌ها:

این نوع نورها، روی سطوحی مانند دیوارها و از پایین به بالا یا از بالا به پایین (رو به بالا برای افزایش ارتفاع سقف و رو به پایین برای گرم و صمیمی‌تر کردن فضا) منتشر می‌شوند و توسط چراغ‌هایی روی سطح یا بر سقف بالای آن تامین می‌شوند.

مزیت: از شدت و خیره‌کنندگی نور، زمانی که نور در فضای اتاق منعکس می‌شود می‌کاهد و سبب می‌شود حالتی ملایم و خوشایند به وجود آید.

عیب: برای داشتن جلوه‌ای خوب باید با دقت و به درستی با دیگر منابع نور هماهنگ شود.

نورپردازی محصور یا گلدانی:

با وجود این نوع نورپردازی می‌توان مطمئن بود بدون اینکه ارتفاع سقف اشغال شود، نور لازم برای تمام قسمت‌های اتاق تامین می‌شود. لامپ‌های هالوژن ولتاژ پایینی که معمولا برای این نوع نورپردازی دور تا دور سقف استفاده می‌شوند مقرون به صرفه هستند.

مزیت: این نوع نورپردازی جلوه‌ای مدرن، تمیز و شیک به فضا می‌دهد و می‌توان گفت از انواع ارزان نورپردازی به شمار می‌آیند.

عیب: برای نصب چراغ‌ها روی سقف باید حفره‌ای را به عمق کافی به وجود آورید.

نورپردازی نقطه‌ای:

نورپردازی نقطه‌ای نوعی نور متمرکز است برای ایجاد سایه-روشن روی جزئیات مهم در دکوراسیون، آثار هنری و هر عنصر دیگری که تمایل دارید بر حضورش در دکوراسیون تاکید بیشتری شود. این نوع نورپردازی‌ها در انواع خطی روی سطوح و سقفی موجود است.

مزیت: می‌تواند به زیبایی تاکید زیادی بر نوع طراحی و جزئیات موجود در آن داشته باشد.

عیب: می‌تواند خیرگی در چشم ایجاد کند.

نورپردازی اتاق به اتاق

هال و ورودی: هال در حقیقت گذرگاهی برای عبور از فضایی به فضای دیگر در خانه است. فراموش نکنید که هال اولین فضایی است که توسط افرد در ورود به خانه دیده می‌شود و می‌تواند ذهنیت آن‌ها را نسبت به دیگر قسمت‌های خانه بسازد. یک ورودی و هال روشن می‌تواند این امکان را به افراد دهد تا به آسانی محل آویختن کت خود را بیابند و کفش‌های خود را پیدا کرده و آن‌ها را به پا کنند. اما نورپردازی منعطف و قابل تنظیم برای این فضا لازم است و می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا در زمان‌ها و شرایط مختلف، حال و هوا و احساس‌های مختلف و مناسب را در فضای ورودی و هال ایجاد کرد.

اتاق نشیمن: نورپردازی در اتاق نشیمن به دقت فراوان نیاز دارد و شما باید پاسخگوی نیاز‌های متعددی در این فضا باشید. نورپردازی در اتاق نشیمن خانه‌های مختلف بسیار متنوع و متفاوت است. اجازه بدهید سبک زندگی شما برای سبک دکوراسیون خانه‌تان تصمیم‌گیرنده باشد. فهرستی از حالت‌های مورد نیاز و مورد علاقه خود را برای فضا و هم‌چنین فعالیت‌هایی که در اتاق نشیمن قرار است انجام شود تهیه کنید. برای نمونه تمایل دارید برای تماشای تلویزیون نورپردازی گرم و صمیمی داشته باشید یا برای بازی بچه‌ها نور کافی از بالا به پایین داشته باشید یا برای مطالعه نور رومیزی کافی داشته باشید و … .

یاد بگیرید که چگونه می‌توانید با قرار دادن یک جفت چراغ دکوراتیو در دو طرف قفسه‌های کتابخانه یا استفاده از چراغ‌های رومیزی زیبا جلوه‌ای جذاب برای دکوراسیون اتاق نشیمن خود به وجود آورید. برای گرفتن ایده می‌توانید به نمایشگاه‌های دکوراسیون داخلی و مجله‌های مربوط به دکوراسیون داخلی مراجعه کنید.

اتاق غذاخوری: نقطه کانونی در هر فضای غذاخوری میز غذاخوری موجود در آن است، از این رو باید تمرکز و تاکید نورپردازی این فضا بر این قسمت باشد. کاربردی و زیبا فکر کنید و به اهمیت حال و هوای حاکم بر فضا توجه داشته باشید. زمانی که اقدام به نصب یک لوستر آویزی درست در بالای میز غذاخوری می‌کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع آن به اندازه کافی پایین باشد که کاملا سطح میز را روشن کند، اما نباید نور آن خیره‌کننده باشد و سبب آزار چشم افراد شود تا کسانی که برای صرف غذا دور میز نشسته‌اند نتوانند یکدیگر را به آسانی مشاهده کنند. (معمولا ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر برای فاصله بین سطح میز غذاخوری با پایین‌ترین قسمت لوستر، بهترین فاصله است. هم‌چنین استفاده از دیمر برای تنظیم و کنترل نور اتاق غذاخوری بسیار سودمند است.)

آشپزخانه: در این فضا نورپردازی باید کاربردی و منعطف، با تاکید بر روی سطوح کار باشد. احساس و جلوه دکوراسیون آشپزخانه نیز باید خوشایند و زیبا باشد، طوری که نمای آشپزخانه در مواقعی که در آن کاری ندارید نیز به خوبی به نظر برسد. برای نورپردازی آشپزخانه، یک نور سقفی کلی برای روشن کردن تمامی فضای آشپزخانه لازم است. از طرف دیگر نورپردازی زیر کابینت‌ها نیز برای روشن کردن سطوح کار ضروری است. این نورپردازی سبب می‌شود تا سطح کار کاملا روشن شود و سایه افراد روی سطح نیافتد. از هودی استفاده کنید که لامپ داشته باشد و بتواند سطح اجاق گاز را روشن کند. از چراغ‌ها و لوسترهایی با پوشش پارچه‌ای استفاده نکنید زیرا آن‌ها بو و چربی را به خود جذب می‌کنند. برای ایجاد نور و درخشش بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه، سعی کنید از کابینت‌های شیشه‌ای که مجهز به نورپردازی رو به پایین در قسمت سقف هستند استفاده کنید.

اتاق خواب: در اتاق خواب به نور کافی برای لباس پوشیدن، آماده‌سازی تخت خواب برای خوابیدن و نور کنار تخت برای مطالعه نیاز است. برای تامین این نورها استفاده از یک لوستر سقفی و قراردادن یک چراغ رومیزی روی میز کنار تخت می‌تواند کافی باشد.

هر نوع نورپردازی که دوست دارید برای اتاق خواب خود انتخاب کنید، فقط دقت داشته باشید که قابل تنظیم و کنترل بوده و طوری باشد که هنگام وارد شدن به اتاق و بلند شدن از روی تخت بتوان آن را اجرا کرد.

اتاق کار: میز کار شما نیاز به نورپردازی کاربردی دارد و باید اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما در اتاق کار به خوبی و به میزان کافی نورپردازی شده است. یک چراغ رومیزی استاندارد و خوب، می‌تواند برای روشن کردن سطح میز مناسب باشد. اگر میز کار شما فضای محدودی دارد، یک چراغ زمینی تطبیق‌پذیر می‌تواند همان کار را انجام دهد. اگر رایانه دارید، دقت داشته باشید که نور نباید به نمایشگر آن بتابد و از آن منعکس شود؛ زیرا چشم را می‌آزارد. هم‌چنین شما در اتاق کارتان نیاز به مقداری نور در قسمت‌های نزدیک قفسه فایل‌ها، اسکنر و پرینتر و دیگر قسمت‌هایی که در آنجا فعالیتی صورت می‌دهید دارید.

۷ نکته مهم نورپردازی از نظر جاستین و کلین:

  1. در برخی از جاها به راحتی و با صرف هزینه‌ای ناچیز به جای کلید از دیمر استفاده کنید تا بتوانید به نورپردازی منعطف و قابل کنترلی برسید.
  2. از یک نور سقفی و مرکزی انتظار نداشته باشید به تنهایی بتواند تمام نور لازم برای فضا را تامین کند و شما را به یک نورپردازی ایده‌آل برساند. بلکه زمانی نورپردازی یک فضا ایده‌آل و کامل می‌شود که از ترکیبی از چند نوع نورپردازی در دکوراسیون خود بهره برید.
  3. فضای هال می‌تواند با قراردادن یک میز کنسول بلند و کم عرض که روی آن یک جفت چراغ زیبا به همراه یک آینه در بین چراغ‌ها قرار دارد، جلوه شیک و کامل‌تری به خود گیرد.
  4. پیش از خرید چراغ‌ها دقت و تحقیقات لازم را به عمل آورید و از خرید عجولانه و با استرس خودداری کنید.
  5. برای ایجاد جلوه‌های ویژه با کمک نورپردازی، چراغ‌های زمینی را پشت مبل‌ها و صندلی‌ها قرار دهید. در این صورت از قراردادن چراغ‌ها طوری که لامپ‌ها بیش از اندازه نزدیک به پارچه باشند خودداری کنید تا خطر آتش‌سوزی وجود نداشته باشد.
  6. نورپردازی زیر کابینت می‌تواند فضایی راحت و پرنور را هنگام کار در آشپزخانه برای شما به وجود آورد. هم‌چنین این بهترین راه برای ایجاد جلوه و احساسی خوشایند برای دکوراسیون آشپزخانه است.
  7. در اتاق‌هایی با سقف کوتاه، لوسترها را بیرون ببرید و به جای آن‌ها از نورپردازی نقطه‌ای و لوسترهایی که روی سطح می‌خوابند استفاده کنید.
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.