آهنگی معروف به نام “یک چراغ را روشن بگذار” ۲۵ سال پیش خوانده شده است، اما پیام آن برای همه‌ی دوران‌ها باقی مانده است و پیامش این است که ما نور را با گرما، امنیت، حس‌خوب در خانه بودن، همدلی و زندگی بیامیزیم. بحث حول و حوش فناوری‌های جدید و پایداری، برنامه‌ریزان، طراحان و مصرف‌کنندگان را به استفاده‌ی هوشمند از نور مصنوعی حساس کرده است. با ما همراه باشید تا به بررسی نکاتی ظریف و مهم در این باره بپردازیم.

نورپردازی در منزل

هنگام برنامه‌ریزی پروژه‌، توزیع، خروجی و رنگ نور و هم‌چنین مسائل مربوط به مصرف بهینه‌ی انرژی ، جنبه‌های مهمی می‌باشند که باید در نظر گرفته شوند. با این حال باید در ابتدا به پرسش‌های زیر پاسخ داد: هدف واقعی نور چیست؟ چگونه روشنایی شکل می‌گیرد و یا به عبارت دیگر، چگونه شکل آن، روشنایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟نور دیدنی نیست، اما چیزهای دیگر را قابل مشاهده می‌کند.

اتاقی بدون هیچ ورودی نور طبیعی یا منبع نور مصنوعی کاملا تاریک است. بنابراین نور همه چیز را قابل رویت می‌کند و ما را قادر به دیدن همه چیز می‌سازد. نور، پایه و اساس ادراک بصری است. نور بین چیزهای مهم و غیرمهم تفاوت ایجاد می‌کند و فضاها را تقسیم می‌کند، توجه را جلب می‌کند و به عنوان یک ساعت طبیعی برای انسان عمل می‌نماید. به ‌خصوص در دنیای چند رسانه ای امروز، اثر بیولوژیکی و عاطفی نور، بسیار مهم است.

نورپردازی در فضاهای معماری:

نور باعث می‌شود همه چیز قابل مشاهده شود و تاکید ایجاد می‌کند. در نورپردازی معماری، منبع نور واقعی به طور فزاینده‌ای در حال کم رنگ شدن است. در سال‌های اخیر LED‌های کوچک و مسطح، تغییرات قابل توجهی را در طراحی روشنایی بوجود آورده است. LED خود یک منبع نور نقطه‌ای‌ است که بسته به فناوری بازتابنده و لنزها، می‌تواند به یک منبع نور مسطح و ضد تابش تبدیل شود. صفحات LED قابل انعطاف، نور کمتری از خود ساطع می‌کنند ، عمر کمتری دارند و گرانتر از LEDهای استاندارد هستند. به همین دلایل استفاده از آن‌ها محدود باقی‌مانده است. اما انتظار می‌رود علاقه به این تکنولوژی بیشترشود. این LEDها می‌توانند به عنوان منبع نور مسطح، جایگزین LEDها شوند. اما قطعا جای آن‌ها را نمی‌گیرند.کیفیت نور خوب تنها با ترکیب منبع نور مسطح و نقطه‌ای بدست خواهد آمد. تماس طولانی با نور بسیار پراکنده، خسته‌کننده و یکنواخت خواهد بود.

طراحان لوازم تزیینی و تولیدکنندگان روشنایی از طریق منبع نور، امکانات بی‌پایانی برای درآوردن نور به شکل دلخواه دارند.چه نور خود به یک ویژگی تبدیل شود یا برای ایجاد یک تجربه‌ی فضایی ظریف بکار رود، امکانات تقریبا نامحدود هستند. با توانایی کم‌کردن نور و تغییر درجه حرارت رنگ ، می‌توان تمام سایه‌های ممکن را دوباره تولید کرد تا دقیقا نورپردازی موردنظر ایجاد شود. در حال حاضر تغییر حالات نور که کاربران می‌توانند خودشان آن‌را کنترل کنند بسیار محبوب است. چه از طریق کنترل حرکت، برنامه و یا کنترل‌های نورپردازی حرفه‌ای، نورپردازی در عصر دیجیتال وارد شده است. سیستم‌های نورپردازی بی‌سیم و هوشمند را می‌توان از طریق تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند کنترل کرد و به کاربران راه‌حل های ساده ارائه می‌کنند.  سیستم‌های مدیریت نور پیچیده باید به‌هرحال توسط متخصصین نصب و برنامه‌ریزی شوند.  یک راه حل خوب روشنایی در دراز مدت نه تنها بر مفهوم روشنایی منفرد استوار است بلکه به‌طورخاص بر کیفیت منابع نور مورد استفاده مواد‌، وسایل الکترونیکی و دوام آن‌ها مرتبط می‌باشد. مصرف بهینه‌ی انرژی با راه حل خلاقانه همسو نیست. کاهش مصرف انرژی در تکنولوژی LED اثر بسیار مثبتی بر انرژی روشنایی دارد.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.