موزه سلطنتی انتاریو

موزه سلطنتی انتاریو (Royal Ontario Museum) موزه‌ای در حوزه فرهنگ جهانی، هنر و تاریخ طبیعی است که در شهر تورنتو در استان انتاریو کانادا قرار دارد. موزه سلطنتی انتاریو دارای گنجینه‌ای بالغ بر ۶ میلیون شیء باارزش است، آثار موجود در این موزه در دو بخش اصلی رده‌بندی شده‌اند: “فرهنگ دنیا” و “تاریخ طبیعی”. بخش فرهنگ دربرگیرنده مجموعه بزرگی از آثار روم باستان، مصر، میانرودان، ایران، هندوستان، چین و … است.

موزه سلطنتی انتاریو دربرگیرنده مجموعه های باارزشی از دایناسورها، کانی های معدنی و شهاب سنگ ها، هنرهای خاور نزدیک و آفریقایی، هنر شرق آسیا، تاریخ اروپایی و تاریخ کانادایی ست. این موزه گسترده ترین مجموعه از سنگواره هایی ازBurgess Shale (بستر شیل در کوه های راکی در بریتیش کلمبیا در کانادا) است که با بیش از صدوپنجاه هزار مورد به دوره کامبرین برمی گردد. این گنجینه همچنین مجموعه گسترده ای از هنرهای زیبا و تزئینی در زمینه های پوشاک، طراحی داخلی و طراحی محصول و به ویژه Art Deco (سبک هنرهای تزئینی که با اشکال هندسی دقیق و شجاعانه مشخص و رنگ های قوی، و به ویژه در اشیاء خانگی و در معماری استفاده می شود) را در خود جای داده است.

این موزه دارای آثار بسیاری نیز از ایران است که از دوره‌ها و مناطق گوناگونی گردآوری شده‌اند؛ از ظروف سفالی هزاره چهارم پیش از میلاد و نشان‌های طلایی هخامنشیان گرفته تا سرامیک‌های کاشان در سده دوازدهم میلادی و اشیای نقاشی شدهء دوره قاجار در تهران که بیشترین شان به سفال اختصاص داشته و بیشتر در کاشان و کرمان شکل گرفته‌اند. در سال٢٠١٣ نیز کتاب نفیسی درباره این آثار توسط انتشارات بریل در هلند با همکاری موزه سلطنتی انتاریو به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.