مجموعه کوه یخ در منطقه ای دور در مقابل بندری در آرهوس (Aarhus) شرقی در کشور دانمارک قرار دارد و متشکل از ۲۰۸ آپارتمان می باشد. مانند بسیاری از مناطق دیگر، از این بندر استفاده صنعتی می شود. کانتینرهای سابق بندر آرهوس به یک منطقه جدید پرجنب و جوش تبدیل شده است. این مجموعه با مساحت ۲۲۰۰۰ متر مربع توسط شرکت مهندسی SeARCH + CEBRA + JDS + Louis Paillard در سال ۲۰۱۳ ساخته شد.

کوه یخ جزو اولین مناطقی است که ۷۰۰۰ نفر در آن ساکن می شوند و ۱۲۰۰۰ محل کار را ارائه می دهد. قطعه زمینی که این مجموعه در آن ساخته شده است ۸۰۰۰۰۰ متر مربع می باشد و یکی از بزرگترین تحولات شهری در حوزه این بندر در اروپا می باشد.

در درجه اول مساله ای که باعث شد تا کوه یخ به این شکل ساخته شود، از موقعیت مکانی فوق العاده زمین با منظره های دیدنی و جذاب در کنار خلیج آرهوس سرچشمه گرفته است. بنابراین، به ظاهر کار ساده ای بود تا حداکثر استفاده از منظره و شرایط نور خورشید برای تک تک آپارتمان ها در نظر گرفته شود و در عین حال به زمین های بافت شهری هم احترام گذاشته شود.

به جای پیروی از مدل های همیشگی، که بلوک های آپارتمانی به صورت بسته ساخته شوند، کوه یخ به صورت چهار بخش L شکل می باشد، و فضاهای خیابانی باز بین آنها قرار دارد. به منظور به دست آوردن شرایط مناسب نور مطلوب روز و منظره عالی خلیج، حجم این ساختمان ها توسط خطوط دندانه دار کاهش یافت.

سقف های این آپارتمان ها، که دارای فراز و نشیب هستند همانند قله ها و دره ها می باشند، و مانند کوه های یخ شناور به طور مداوم نگاه افراد را به خود خیره می کنند. بنابراین، حتی ساکنان بخش های پشتی می توانند از دیدن آنها لذت ببرند. اصل تقسیم هر ساختمان به قله ها و دره ها منجر به انطباق مقیاس ساختمان ها به محیط اطراف و فضای داخلی می شود.

در مناطق انتخاب شده، بنای ساختمان را نسبت به سطح خیابان، پایین تر ساخته اند تا متناسب با بندر باشد. در مناطق دیگر این ساختار برای ایجاد کیفیت بیشتر شهری، در سطحی بالاتر ساخته شده است. شهر و بندر در یک سبک رایج به هم می رسند.

اشکال متفاوت و دیدنی که از الگوریتم های ساده استخراج شده موجب تناسب طیف متفاوتی از انواع خانه ها در داخل این مجموعه می شود. خانه های مسکونی با بالکن های مختلف خود نیز متنوع می باشند، شکل و جهت گیری آنها بگونه ای می باشد که یک فضای پر جنب و جوش با محیط های گوناگون را در اختیار افراد قرار می دهند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.