خانه اپرا سیدنی یک مرکز هنری چند منظوره در شهر سیدنی استرالیا است. این ساختمان در حقیقت یکی از معروف و برجسته‌ترین ساختمان‌های ساخته شده در قرن بیستم است. بنابراین خانه‌ اپرا سیدنی یکی از شناخته شده‌ترین ساختمان های این کشور و به نوعی یکی از نمادهای استرالیا است.

ساخت این ساختمان در سال ۱۹۷۳ به اتمام رسید و معماری آن با توجه به سالی که در آن ساخته شد، بسیار نوین و عجیب بود. یکی دیگر از عواملی که به شهرت و محبوبیت این بنا افزود، قرارگیری آن در کنار بندر بود.

در سال ۲۰۰۷ این بنا هم در کنار ساختمان‌های برجسته‌ای مانند تاج محل هند، اهرام مصر و یا دیوار بزرگ چین به عنوان اثری شگفتن انگیز جزو میراث یونسکو به ثبت رسید.  جالب است بدانید که خانه اپرا سیدنی جوان‌ترین ساختمانی است که در این لیست قرار می‌گیرد و یکی از دو ساختمانی است که مادامی که معماران آن‌ها هنوز زنده بودند جزو آثار یونسکو ثبت شد.

هر سال جشنواره نور و موسیقی شب های بندر سیدنی را به نمایشی دیدنی و جادویی تبدیل می کند. امسال در جشنواره «ویوید» (VIVID) بادبان های خانه اپرای سیدنی چشم انداز های خیره کننده ای از فرهنگ بومیان استرالیا را زنده کرده است. جشنواره «ویوید» که سال ۲۰۰۹ شروع شد با بیش از ۸۰ مکان عمومی و یک میلیون و هفتصد هزار بازدید کننده در سال۲۰۱۶، امروز بزرگترین فستیوال نور دنیا محسوب می شود.

بیش از ۱۵۰ هنرمند از ۲۳ کشور در جشنواره «ویوید» امسال شرکت کرده اند. نورپردازی روی موزه هنرهای معاصر حاصل همکاری یک هنرمند استرالیایی و یک هنرمند ساکن پاریس است. یک هنرمند استرالیایی دیگر داستان های اسرارآمیز را روی ساختمان گمرک زنده کرده است. بسیاری از محل های عمومی شهری از پل تا ساختمان و حتی کف خیابان ها بستر خلاقیت، بازی نور و فناوری نقشه گذاری است.

به گفته مسئولان صد در صد انرژی برپایی جشنواره از منابع تجدید پذیر و سبز تامین می شود. جشنواره سالانه «ویوید» با فوران نور، رنگ و موسیقی به مدت ۲۷ شب تا ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) در سیدنی ادامه دارد.

این مجموعه دارای پنج سالن تمرین نمایش، پنج سالن تئاتر، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش کافه و تعداد زیادی فروشگاه است. ناگفته نماند که پوسته حلزونی شکل خانه اپرا شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ گرانیت سوئدی است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.