یکی دیگر از شگفتی‌های نوین شهر دبی، ساخت قاب عکسی بزرگ و طلایی است. این قاب عکس که با نام دبی فریم Dubai Frame از آن یاد می‌شود در حقیقت بزرگترین قاب عکس موجود در کره‌ی زمین به شمار می‌آید. این روزها دبی فریم در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری شهر است . باهم در این قاب عکس غول پیکر قدم می‌زنیم تا بدانیم در قسمت‌های مختلفش چه می‌گذرد.

حقایق جالب درباره دبی فریم

  • بزرگترین قاب عکس ساخته شده در جهان است.
  • این قاب کاملا طلایی است.
  • ساخت آن ۲۳۰ میلیون درهم برای امارات هزینه داشت.
  • یکی از پروژه‌های بزرگ انجام شده در دبی به حساب می‌آید.
  • آسانسور شیشه‌ای جالبی دارد که از داخلش می‌توان شهر را تماشا کرد.

معرفی دبی فریم

همه می‌دانیم که مقامات ارشد کشور امارات همواره علاقه‌مند هستند تا با ساخت بناهای خاص و ایجاد تفرجگاه‌های بی‌همتا گردشگران را به سمت خود بکشانند. آنها در سال ۲۰۰۸ رقابتی ترتیب دادند تا ایده‌های مختلف را برای ساخت نمادی نوین جویا شوند. در این رقابت طرح ساخت دبی فریم یا قاب عکس دبی مطرح و قبول شد.

مراحل برنامه‌ریزی و ساخت این قاب عکس زیبا آغاز شد و در نهایت در تاریخ یکم ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ شاهد افتتاح این بنای زیبا بودیم. شاید برایتان این سوال مطرح شود که چرا یک قاب عکس؟ اصلا چرا باید ساختمانی با این شکل و شمایل ساخته شود؟ باید بگوییم که دبی فریم را ساختند تا به مرور زمان همه بتوانند از داخل این قاب شاهد چگونگی پیشرفت چهره‌ی شهر دبی باشند. همه می‌دانیم که در گذشته شهر دبی همانند امروز پیشرفته نبود و قسمت‌های بسیاری از آن را بیابان‌های بی‌آب و علف تشکیل می‌دادند.

جالب این که ساختمان دبی فریم ۱۵۰ متر ارتفاع و ۱۰۵ متر عرض دارد، به همین خاطر از فواصل دور قابل مشاهده است؛ اگر ابعاد ساختمان برایتان غیرقابل تصور است باید بدانید که چنین اعدادی معادل ساختمانی ۵۰ طبقه می‌باشد. در جوار این قاب زیبا پارک بزرگی به نام زعبیل وجود دارد و حضور دبی فریم تاثیر زیادی بر محبوبیت و چهره‌ی این پارک داشته است.

تنها هدف ساخت دبی فریم، جذب گردشگر بود به همین خاطر تلاش شده تا تمامی قسمت‌های آن به بهترین شکل ممکن ساخته شود؛ برای مثال محوطه‌ی آن حوضچه‌های زیبایی دارد تا رنگ طلایی و درخشان بنا را در خود منعکس کنند و حس جالب‌تری به بینندگان القا نمایند. از دیگر جذابیت‌های ظاهری دبی فریم نقوشی است که در نمای خارجی به چشم می‌خورد. این نقش‌ها نشانه‌ی نمایشگاه‌های بین‌المللی اسکپو است که در سال ۲۰۲۰ در دبی برگزار خواهد شد.

داخل دبی فریم

بازدیدکنندگان دبی فریم ابتدا وارد بخش لابی ساختمان شده و با ورودی آسانسور شیشه‌ای فوق‌العاده‌ی بنا مواجه می‌گردند. با سوار شدن بر این آسانسور چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از پارک زعبیل و شهر دبی پیش‌رویشان ظاهر می‌شود که این موضوع به خودی خود تجربه‌ای جالب است.

در نهایت این آسانسور جذاب به سکوی بازدید زیبایی به نام دبی اسکای‌دک the skydeck منتهی می‌شود. کف این طبقه به صورت کامل از جنس شیشه ساخته شده و این حس را برای گردشگران ایجاد می‌کند که روی پلی شیشه‌ای قدم می‌زنند. باید توجه داشته باشید که ۲۰۰ نفر به صورت همزمان می‌توانند در این طبقه حضور داشته باشند، به همین خاطر در روزهای شلوغ ممکن است کمی برای رسیدن به این طبقه معطل شوید.

شگفتی‌های این طبقه از دبی فریم تنها به همین موارد ختم نمی‌شود بلکه در اینجا یک کافه و یک فروشگاه برای خرید سوغات نیز وجود دارد. همچنین این امکان فراهم شده تا علاقه‌مندان بتوانند توسط دستگاه‌های مدرن از خودشان عکس گرفته و تصاویر را چاپ کنند. بد نیست بدانید که اغلب گردشگران در این طبقه لحظاتی را تامل کرده و به تماشای آبنمای زیبایی که در محوطه قاب واقع شده می‌نشینند.

آخرین بخشی که در بازدید از دبی فریم با آن روبه‌رو خواهید شد، تونل زمان است. در قسمت خروجی، بازدیدکنندگان باید از یک تونل عبور کنند. این تونل به تکنولوژی‌های سه بُعدی مجهز است و این امکان را برای عابران فراهم کرده تا تصاویری از دبی را در آینده مشاهده کنند. با عبور از این تونل متوجه برنامه‌های آتی مقامات دبی برای این شهر دوست‌داشتنی خواهید شد.

آدرس: امارات، دبی، پارک زعبیل، دبی فریم

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.