لوئی کان

بیوگرافی لوئی کان و معرفی آثار معماری ایشان

لوئی کان با طراح هایی که فرم های  بی زمانی و تکنیک های مدرن را ترکیب می کنند، لوئی کان به عنوان یکی از معماران پیشرو این سبک قرن بیستم شهرت دارد.

خلاصه بیوگرافی لوئی کان :

لوئی کان در  ۲۰ فوریه ۱۹۰۱ در پرنو استونی بدنیا آمد. در حالی کان کودکی بیش نبود خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت نموده و او بعدها در دانشگاه پنسلوانیا به تحصیل رشته معماری پرداخته و شرکت خود را در سال ۱۹۳۵ راه دایر نمود. عمده کارهای او شامل گالری هنری دانشگاه یاله، موزه هنری کیمبل، سرمایه گذاری مجتمعی در داکا پایتخت بنگلادش بود. او سرانجام در ۱۷ مارس ۱۹۷۴ در نیویورک دیده از جهان برگشود.

تحصلات و آوان زندگی لوئی کان :

لوئی کان با نام اصلی ایتزه-لیب شیمولوئیسکی در ۲۰ فوریه ۱۹۰۱ در پرنو استونی به دنیا آمد. پدرومادر یهودیش لیب شیمولوئیسکی و بیلا-ربکا مندولوویچ بعدها تصمیم به مهاجرت از استونیا را گرفتند. لیب به فیلادلفیا در پنسیلوانیا در سال ۱۹۰۴ مهاجرت نموده که بعدها خانواده اش نیز به او ملحق شدند.

به منظور ههمگونی با آن شهر، خانواده اسم آخر کان را در سال  ۱۹۱۲ برگزیدند. لیب و بیلا ربکا نامهای لئوپولد و برزا را برگزیدند که پسرشان لوئی ایزادورف کان شد.

کان در دبیرستان مرکزی فیلادلفیا و مدرسه هنرهای صنعتی عادی به تحصیل مشغول شد. او بعدها در رشته معماری در فیلادلفیا در دانشگاه پنسیلوانیا که شیوه آموزشی آن شبیه دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس بود تحصیل کرد. کان در ساال ۱۹۲۴ موفق  به اخذ مدرک معماری از آن دانشگاه شدد.

فعالیت ها و حرفه های آغازین:

کان پس کار و فعالیت به عنوان طراح ارشد برای شرکت ساختمانی سکویسنتینیال او  به تمام  اروپا سفر کردد و در سال ۱۹۳۳۰ با آیزر ازاریل ازدواج کرد و در اکثر شرکتهای معماری فیلادلفیا مشغول به کار شد.

از همان آغاز فعالیت او علاقمند به نقش  معمار در تغییرات اجتماعی بود. او در طول جنگ  جهانی دوم خانه هایی برای کارگران کارخانه بنا نهاد و بعدها یعنی در دههه ۱۹۴۰ روی سازه هایی برای اتحادیه های کارگری کار کرد. بعد از جنگ، کان با حفظ سبک مدرنیستی چندین خانه های خصوصی را در حومه پنسیلوانیا طراحی نمود.

کان در سال ۱۹۴۷ در دانشگاه ییل در نیوهیون شروع به آموزش معماری نمود. این نقطه استارت آموزش موثر او بود ، که تا مدت ده سال قبل از اینکه به عنوان استاد تمام در دانشگاه پنسلوانیا شود در دانشگاه یاله باقی ماند.

از جمله آثار لوئی کان :

بیمارستان مرکز ایوب در داکا ۱۹۶۳

موسسه اداری در احمد آباد – هند – ۱۹۶۳

مجلس ملی بنگلادش در داکا ۱۹۶۲

بنای یادبود شش میلیون یهودی ۶۹-۱۹۶۷

موزه ملی کیمبل ۷۲-۱۹۶۶

گالری هنری دانشگاه یل ۵۴-۱۹۵۰

توسعه شهر سازی محله عباس آباد تهران با مشارکت کنزوتانگه

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.