گاهاً افرادی در مکان های عمومی خاصی از لحاظ جسمی و روحی احساس راحتی می کنند. خواه کسی در حال خواندن کتابی در تراس کافه ای باشد، یا نشسته بر روی مبل راحتی در سالن آرایشگاه و یا منتظر قطاری در ایستگاه، بعضی از فضاها احساس راحتی مشابه ای با خانه دارند.

روانشناسی محیطی کمک می کند تا عوامل “راحتی انسان” را شناسایی کنیم و اکنون معماران و طراحان در تلاشند تا در کنار متخصصان این حوزه، فضاهای آرام بخشی طراحی کنند. Audrey Gray، از مجلۀ متروپولیس از کافه ای بازدید کرده و سعی داشت آن را به همان روشی که روانشناس محیطی Stephani Robson تحلیل کرده است، مشاهده کند. Robson که استاد دانشکدۀ مدیریت هتل داری از دانشگاه Cornell است، در مورد نحوۀ تاثیرگذاری فضاهای مهمان پذیر بر روی رفتار و احساسات تخصص دارد. این روانشناس ساعت های بی شماری را صرف تماشای مانور افراد در فضا می کند و چگونگی توجه افراد نسبت به جزییات موجود در اطراف خود را مشاهده می کند.

یکی از گرایش های طراحی که Robson بیش از یک دهه به آن پرداخت، این است که چگونه فضاهای مهمان پذیر می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. وی در مطالعۀ سال ۲۰۰۸ خود به این نتیجه رسید که افرادی که مضطرب ترند بیشتر در کنار دیوار ها، گوشه ها یا پارتیشن ها می نشینند، مکان هایی که به فرد احساس کنترل محیط می دهد. Robson در نتیجۀ عوامل خارجی، افزایشی در فضاهای صمیمانه، تفکیک شده و ساکت در رستوران ها و لابی های هتل مشاهده کرد.

Gray تصمیم گرفت که Walnut Street Café را رصد کند، مکانی که به “دنج” بودن معروف است. منتقدان با قاطعیت از این کلمه در کنار عبارات دیگری مانند “خوب و بی صدا” و “خوب برای اینستاگرام” استفاده می کنند. او روند تجزیه و تحلیل خود را با تجزیه و تحلیل عناصری که باعث می شود افراد احساس “آرامش” کنند، آغاز کرد. او یک چک لیست از Robson گرفته بود تا به ارزیابی وی کمک کند. در چک لیست فاکتورهایی از قبیل نور طبیعی و پنجره های کف تا سقف، فضاهای صمیمی با انحنای زیاد، گیاهان، پالت رنگ ملایم، فضای آکوستیک و آرام، تهویه و … بودند که کافه همه آنها را دارا بود.

روانشناسان محیطی می توانند به طراحان کمک کنند تا آنچه را که “احساس خوبی دارد” را تعیین کنند تا آکوستیک، نورپردازی، اشکال و مصالح درست در طراحی بکار بروند. فضاهای مهمان پذیر، با وجود گردش مالی زیاد و داده های دقیق فروش می تواند به ردیابی تمایلات اجتماعی کمک کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.